می دانیم که روش های آرایش مو بسیار متعدد می باشد. یکی از روش های آرایش کردن مو، فر کردن  یا میزانپلی موها می باشد. میزانپلی یک کلمه فرانسوی است که به معنای پیچاندن یا حالت دادن مو می باشد. فر کردن موها به معنای تاب دار و حالت دار کردن مو می باشد. بعضی افراد به صورت طبیعی دارای موهای فر هستند. ولی بعضی افراد علاقمند هستند که موهای خود را فر کنند.  امروزه برای فر کردن موها روش های بسیار متعددی وجود دارد. فر کردن موها می تواند به صورت دائمی و یا به صورت موقتی باشد.

چگونه موهای خود را موقتی فر کنید؟

برای فر مو به صورت موقتی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. برخی از این روش ها از قدیم متداول بوده است و برخی جدید تر می باشد. به طور مثال استفاده از انواع بیگودی ها و بابلیس ها که از قدیم تا به امروز همیشه مورد استفاده بوده است.
برخی از افراد هم برای فر کردن موها وقتی موها کمی نم دار است موهای خود را بافته و چند ساعت می گذارند باقی بماند تا به همان حالت خشک شود و این باعث می شود موها حالت فر و مجعد باقی بماند. همچنین استفاده از ابزاری مانند انواع بابلیس ها یا ویو کردن موها نیز از دیگر روش های فر کردن موقت موها می باشد.
استفاده از این روش ها می تواند به صورت موقت موهای شما را فر کند اگر شما جزء افرادی هستید که تمایل دارید موهای خود را به صورت دائمی فر کنید باید از روش های دیگری استفاده کنید.

چگونه برای مدت زمان طولانی تری موهای فر داشته باشیم؟

برخی دوست دارند  موهای خود را برای مدت زمان طولانی تری فر کنند. برای این منظور روش های فر های دائمی به وجود آمد است. برای این منظور آرایشگر، موها را با مواد خاصی با بیگودی می پیچیدند و برای چند ساعت به همان حالت باقی می گذاشتند بعد از اینکه موها را باز می کردند موها به صورت دائمی فر می شد و اصطلاحا می گفتند فر شش ماهه انجام داده اند. فرهای دائمی از لحاظ اینکه برای مدت زمان زیادی روی موها باقی می ماند مورد توجه است اما مراقبت ها و رسیدگی های خاص خود را می طلبد.

 

فرمو

 

از آنجا که در فر کردن موها در این حالت از مواد خاصی استفاده می شود همانند دیگر مواد شیمیایی می تواند مضرات خاص خودش را داشته باشد و همچنین در صورت نا مرغوب بودن و یا استفاده نادرست می تواند به ساختار مو آسیب برساند اگر تصمیم به فر کردن طولانی مدت موهای خود گرفته اید باید دقت بسیاری داشته باشید. توجه داشت باشید حتی اگر موهای شما دچار آسیب هم نشود به دلیل استفاده از مواد شیمیایی مو دچار حالت خشکی و وزی می شود بنابراین استفاده از شامپو و ماسک کراتنین مو مناسب دارای اهمیت بالایی می باشد، همچنین استفاده از روغن ها و کرم های تقویت کننده را نباید فراموش کنید.

جمع بندی:

چند نکته برای فر کردن موها که دارای اهمیت است را فراموش نکنید، اول اینکه توصیه می کنیم اگر در منزل و به صورت غیر حرفه ای موهای خوتان را می خواهید فر کنید و از وسایل گرمایشی استفاده می کنید، حتما درجه حرارت وسایل را به درستی و با دقت  تنظیم کنید. زیرا ممکن است درجه زیاد به موهایتان آسیب برساند و حتی موجب سوختن موهای شما شود.

همیشه قبل از فر کردن  موهای خود به وسیله لوازم گرمایی از اسپری محافظ گرما روی موهای خود استفاده کنید. استفاده از اسپری محافظت از گرما برای سلامتی موها بسیار مهم است. گرما فقط موجب  خشک شدن موها نیست، بلکه می تواند یکپارچگی ساختار داخلی موها را نیز از بین ببرد و حتی روی رنگ موهای شما نیز تاثیر بگذارد و آن را خراب کند این تغییر رنگ درباره فر های دائمی به سبب استفاده از مواد شیمیایی بیشتر می شود.

حداکثر دما برای استفاده برای حفظ رنگ مو و پیشگیری از لکه دار شدن  و محو شدن 392  درجه فارنهایت است. بنابراین درجه حرارت خود را پایین بیاورید و  با گرمای ملایم تری به کارتان ادامه دهید. قبل از فر کردن موها حتما با شامپو مناسب موهای خود را بشویید چرا که مو وقتی چرب باشد به خوبی حالت نمی گیرد و در صورت حالت گرفتن م به دلیل سنگینی موها به سرعت باز می شود. در نظر داشته باشید هنگام  میزامپیلی مانند دیگر روش های آرایش مو باید دقت کنید مدلی را انتخاب کنید که برای فرم صورت شما مناسب باشد. همچنین میزانپلی انواع مختلفی دارد که بسته به فرم چهره و سلیقه می توانید از مدلی که مناسب تر هست استفاده کنید.