کوپ یا همان crop  به معنای کوتاه کردن مو می باشد که در واقع جایگزین این کلمه شده است. یکی از روش های آرایش مو که از گذشته تا به امروز همیشه مورد توجه بوده است بحث کوتاه کردن موها است. امروزه با پیشرفت جوامع کوتاه کردن موها هم برای آقایان و هم برای خانم ها مورد توجه قرار گرفته است. در گذشته کوتاه کردن موها فقط برای رعایت نظافت و مرتب سازی ظاهر برای کلیه افراد دارای اهمیت بوده است.

ولی امروزه کوتاهی موها تا جایی مورد توجه قرار دارد که در بسیاری از سالن های آرایشی یک بخش به صورت جداگانه و با وسایل مخصوص و روش های خاصی اقدام به کوتاهی موهای مشتریان می کنند. قابل ذکر است که بسیاری از افراد هدفشان از کوتاه کردن یا به اصطلاح کوپ کردن موها کم کردن قد موهایشان نیست بلکه این موضوع از جهتی برایشان دارای اهمیت است که می خواهند استایل موهای خود را تغییر داده و مدل های جدید را روی موهای خود داشته باشند.

اندازه ایده آل برای مو چیست؟

بسیاری از افراد البته بیشتر خانم ها  تمایل به کوتاه کردن موها دارند چون  مراقبت از موهای کوتاه راحت تر از موهای بلند است. به همین دلیل، بسیاری از خانم ها برای صرفه جویی در وقت موهای خود را کوتاه می کنند. داشتن موهای کوتاه یا بلند به  فرهنگ هر کشور و حتی به فرهنگ هر شهر نیز بستگی دارد. به طور مثال در گذشته  بسیاری از کشور ها و شهر ها اینکه خانم ها موهای کوتاه داشته باشند را امری بد و ناپسند تلقی می کردند.
معنای کوتاهی با توجه به جنسیت نیز  می تواند تغییر کند. موهای کوتاه به هر مدل موی با طول کمی اشاره دارد. ممکن است از بالای گوش تا زیر چانه متفاوت باشد. اگر موی مرد به چانه برسد ، ممکن است کوتاه تلقی نشود اما برای یک زن، کوتاه به حساب می آید.

hair trim

تاثیرات بسیار مهم مو در زیبایی چهره

از آنجا که مو تاثیر زیادی در چهره هر شخص دارد مدل مویی که انتخاب می کنید نیز اهمیت زیادی در داشتن چهره خوب و زیبا دارد. هنگام انتخاب مدل مو برای کوتاهی باید به فرم چهره دقت بسیاری داشته باشید.یکی از نکات دیگر کوپ مو این است که شما می توانید به کمک آن معایب صورت خود را بپوشانید. بسیاری از افراد دارای معایبی در صورت خود هستند مثلا داشتن پیشانی بلند یا گوش های برجسته، این افراد با رعایت مدل موی مناسب می توانند این معایب را پوشانده و موجب کمتر به چشم آمدن آن شوند.

نقش مو در چگونه نشان دادن سن شما

سن نیز از موارد مهم در انتخاب مدل مو می باشد. به طور کلی هر چه سن بالاتر باشد کوتاه نگه داشتن موها مناسب تر است. دقت کنید موهای بسیار بلند و بسیار کوتاه در هر گروه سنی که هستید جالب نمی باشد و سن شما را بالاتر نشان می دهد. موهای بسیار بلند به دلیل سنگین شدن قابل آرایش کردن نیست  و همچنین وقتی موهای سالم و شادابی دارید دلیلی ندارد که موهایتان را بیش از حد کوتاه کنید این نکته درباره خانم ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. نکته مهم دیگر در انتخاب مدل است وقتی شما حجم موهایتان کم است نباید از مدل های مویی که حجم موهای شما را کمتر نشان می دهد استفاده کنید. این موضوع با توجه به فرم صورت افراد اهمیتش بیشتر می شود.

جمع بندی:

هنگام کوتاهی به چندین نکته دقت داشته باشید. اول اینکه موقع کوتاه کردن موها حتما موها را مرطوب کنید که تا بتوانید موها را کاملا صاف کوتاه کنید. در ضمن با توجه به این نکته که هنگام کوتاهی  باید موها را مرطوب کنید، دقت داشته باشید که مو بعد از خشک شدن کمی به سمت بالا می رود پس دقت کنید که وقتی موها خیس هستند، موها را زیاد کوتاه نکنید.
گاهی کوتاه کردن مو به دلیل حفظ سلامت موهای شما ضروری می باشد و به دلیل زیبایی و تنوع نیست. وقتی مو های شما به دلایل مختلف مثلا مویی که دچار موخوره شده است و یا مو در اثر استفاده نا مناسب از مواد شیمیایی دچار سوختگی شده باشد برای نجات از این مشکلات راهی به جز کوتاهی ندارید. کوتاه نکردن مو در این شرایط نه تنها به زیبایی شما کمک نمی کند بلکه به دلیل ظاهر نامناسب شما را نا زیبا نشان می دهد.